Sistemul parazăpadă UNI
COD:N/A
Sistem parazăpadă
În zonele cu ninsori abundente, se recomandă luarea de măsuri suplimentare de protecÅ£ie în perimetrul streaÅŸinii. Împreună cu Å£iglele parazăpadă sau consolele parazăpadă se mai poate monta un grilaj parazăpadă. Această modalitate este utilizată în zonele în care alunecarea zăpezii de pe acoperiÅŸ ar periclita siguranÅ£a pietonilor sau ar produce alte pagube. Sistemul parazăpadă este compus din: suport metalic grilaj, grilaj metalic ÅŸi cleme de îmbinare ÅŸi se montează în al doilea rând de la streaÅŸină.
Suport metalic fixare grilaj UNI
| Material | Oțel zincat (4 mm) acoperit cu strat de vopsea |
| Utilizare | Universal |
| Greutate | 1,48 kg |
| Lungime | 48,5 cm |
| Latime | 3,0 cm |
| Inaltime sipca | 3 cm pana la 6cm |
| Necesar | Pana la 20° distanta max intre suporti este 80 cm, pana la 40° distanta max. 60 cm, peste 40° distanta max. este 50 cm |
Grilaj metalic parazăpadă UNI
| Material | OÅ£el zincat ( 4 mm) acoperit cu strat de vopsea |
| Culori | roşu cărămiziu ( RAL8004), maro (RAL8017), antracit (RAL9005) |
| Greutate | 2,25 kg / buc. |
| Lungime | 3m |
| ÎnălÅ£ime | 20 cm |
| Necesar | în funcÅ£ie de lungimea streaÅŸinii |
Clemă de îmbinare
| Material | OÅ£el zincat acoperit cu strat de vopsea |
| Culori | roşu cărămiziu (RAL8004), maro (RAL8017), antracit (RAL9005) |
| Utilizare | pentru îmbinare grilaj metalic parazăpadă |
| Lungime | 5,5 cm |
| Necesar | 2 buc. pentru îmbinarea a două grilaje parazăpadă |

